Pitch deck: Ako si ho efektívne vytvoríte bez pomoci + Analýza decku ElevenLabs
Pitch deck je kľúčová forma prezentácie čohokoľvek, čo robíte. Pomáha vám vyzbierať peniaze, predáť váš produkt alebo proste predstaviť ostatným čo robíte. Poďme si ukázať ako na to!
V prvom blogu sme sa venovali 12 nevšedným lekciám, ktoré som sa naučil počas dekády pôsobenia v biznise a práce so začínajúcimi spoločnosťami a produktami. Tieto lekcie môžu mať výrazne pozitívny vplyv na vaše podnikanie.
Ten blog nájdete tu: 12 rád pre tvorenie pitch prezentácií získané za dekádu v biznise a ktoré vás AI nenaučí
Táto časť bude viac štruktúrovaná a odbornejšia. Ukáže vám, ako štruktúrovať pitch deck od začiatku až po koniec.
Materiálov, ako tvoriť pitch deck, je už veľa, a mnoho informácií, ktoré tu nájdete, ste už pravdepodobne videli inde. Môj unikátny pohľad spočíva nielen v ukazovaní, čo treba urobiť, ale aj vo vysvetľovaní, aby ľudia pochopili, prečo sú dané sekcie potrebné, čo sa nimi snažíte dosiahnuť a ako si pitch deck vypracovať aj bez pomoci.
Jednotlivé časti Pitch Decku
Teraz sa pozrieme, ktoré sú jednotlivé časti pitch decku, ktoré by tam nemali chýbať a zároveň si ku každej povieme niečo bližšie.
Poradie samozrejme môžete meniť alebo upravovať, avšak myslite na príbeh a logickú postupnosť slidov.
Napríklad, nezačínajte predstavovaním tímu a jeho skúseností, ak ste ešte nepredstavili produkt, a neukazujte riešenie, ak sa ľudia ešte nestotožnili s problémom.
Aké sekcie tento článok obsahuje?
Úvod prezentácie
Problém
Riešenie k danému problému
Produkt
Biznis model
Marketing / Vstup na trh
Analýza konkurencie
Tím a manažment
Úspechy a referencie
Využitie kapitálu
A v poslednej sekcií si zanalyzujeme uniknutý pitch deck Elevant Labs, ktorý momentálne patrí k jedným z najlepších AI startupov na svete.
1. Úvod Prezentácie
Znovu, ide o všeobecné pravidlo, ale snažte sa každú prezentáciu aspoň trochu prispôsobiť firme, udalosti alebo osobe, pre ktorú je určená.
Môže ísť o jednoduché veci, ako pridať názov firmy a mená ľudí alebo začleniť nejaký ich charakteristický prvok (napríklad obrázok robota pre technologickú firmu v oblasti umelej inteligencie alebo štýlový obrázok z ich webovej stránky). Môžete tiež upraviť niektoré prvky, ako farby, aby ladili sich štýlom, ale s týmto postupujte veľmi opatrne, aby ste nedosiahli opačný efekt. Ak si nie ste istí, radšej to vynechajte.
Tu je príklad pridania prvkov, ktoré reprezentujú ich firmu (samozrejme, veľa vecí som vymazal alebo zakryl kvôli NDA):
Môžete si tiež pripraviť na začiatok vtip alebo takzvaný „hák“, ktorým upútate ich pozornosť. Takéto rady však nájdete skôr v knihách ako Přednášejte jako na TEDu.
Ďalšou možnosťou je hneď na úvod urobiť deklaratívne vyhlásenie o svojej kategórii a probléme, ktorý vaša spoločnosť rieši.
2. Problém
Toto je úplný základ, ktorý vám povie každý. Dokonca na to existuje jeden otrepaný, ale stále pravdivý citát:
„Nezamilujte sa do riešenia, zamilujte sa do problému.“
V angličtine to znie lepšie, ale čo už. Je to však pravda. Tí najúspešnejší ľudia skutočne poznali problém a jeho bolesť lepšie ako ktokoľvek iný. Preto sú mnohé úspešné firmy založené ľuďmi, ktorí roky pracovali v danej oblasti, zistili, čo tam je úplne zle, čo zákazníkov trápi a čo môžu vyriešiť.
Musíte sa stať nielen expertom na daný problém, ale ideálne aj expertom na celé odvetvie. To preukáže vašu kompetenciu spojenú so schopnosťou skutočne rozumieť problému. A vždy podporte svoje tvrdenia číslami.
Moja otázka, ktorú si vždy kladiem, keď dostanem nápad alebo vidím možnosť zlepšiť nejaké riešenie, a ešte predtým, než sa pustím do hlbšieho riešenia problému, znie: prečo si myslím, že to tak nikto nerobí alebo sa o to už nepokúsil?
Túto otázku kladiem aj každému, kto ku mne príde so svojim nápadom. Je prekvapujúce, ako málo ľudí si tieto mentálne cvičenia robí.
A to nemyslím len veľké prevratné nápady, ale aj spochybňovanie všetkých malých častí, z ktorých sa riešenie skladá.
Hrozne ma baví hrať úlohu „diabolského advokáta“, pri ktorej sa venujeme cvičeniu, kde mi osoba hovorí o probléme, riešení a produkte, a mojou úlohou je tento nápad spochybniť, napádať a v podstate zničiť.
Ľudia to nemajú radi, ale je to mimoriadne účinné cvičenie. Obzvlášť v spolupráci s niekým, kto sa vyzná v danej oblasti, a hlavne sa vám nebojí povedať pravdu.
Napríklad aj pri mojej práci, keď sa rozprávame s potenciálnymi zakladateľmi, ktorí majú nápad a potrebujú pomoc s vybudovaním produktu, sa zvyčajne pýtame, ako tento problém objavili.
Táto otázka neslúži len ako tímová kontrola, ale hlavne ako validácia rizika – aby sme zistili, do akej miery skutočne rozumejú problému, alebo či si len myslia, že mu rozumejú.
Toto je príklad, ako Airbnb uviedol problém pri prezentovaní v Y Combinator:
A takto k nemu priradil riešenie:
Uber, ako sme už rozoberali v prvom článku, zvolil stratégiu predstavenia problému založenú na jasných faktoch namiesto domnienok:
A
Čiže, zamilujte sa do problému a buďte ten najväčší znalec na celé odvetvie.
3. Riešenie K Danému Problému
Táto časť by nemala byť veľmi detailná; má slúžiť ako premostenie medzi dvoma sekciami: problémom na trhu a vaším riešením.
Tu sa zamerajte na postupy alebo povedzte príbeh, ako ste identifikovali problém a vyvinuli riešenie na jeho adresovanie.
4. Produkt
Táto sekcia samozrejme patrí medzi najdôležitejšie, pretože sa tu snažíte svoj nápad či produkt efektívne „predať“.
Nižšie v krátkosti prejdem len zopár dôležitých oblastí, na ktoré by ste nemali zabudnúť alebo ktoré si vyžadujú vašu pozornosť. Celý článok sa bude uberať týmto smerom: ako presne písať, dizajnovať alebo vytvárať slidy.
Čo ste vybudovali na adresovanie tohto problému
Buďte pri popise svojho riešenia a produktu vcelku jasní. Zamerajte sa na podstatné relevantné informácie, hovorte k veci.
Ako to funguje
Tento slide by mal byť trochu detailnejší a technickejší, najmä ak sa jedná o komplikovaný produkt. Nebojte sa tu zobraziť technologickú infraštruktúru produktu, ak je unikátna, vizualizovať biznis model alebo nakresliť dátový tok a integrácie.
Vždy je dôležité ukázať, čo je jedinečné pre vašu firmu/produkt.
Pre koho to je / Cieľová skupina
Spôsobov, ako vytvoriť cieľové skupiny, je na internete veľa, dokonca aj ChatGPT vám to vie spraviť. Čo však ja osobne robím, je zameriavať sa na emócie, alebo ja to nazývam, na nastavenie mysle spotrebiteľa.
Prečo je to dôležité? Lebo cez deň možno jem len zdravé jedlá, ale večer pri pití alebo na cestách si zájdem do McDonaldu.
Raz som bol s kamošmi vonku, jedli sme asi o jednej ráno v Mekáči, pozoroval som ich a opitý som začal rozmýšľať. Uvedomil som si, že z marketingového hľadiska nemáme s týmito osobami nič spoločné, okrem toho, že sme opití.
Podobne ako aj baba, ktorá cez deň cvičí jógu a medituje, večer v klube pije vodku, nie jablkový džús.
Tieto príklady ilustrujú „nastavenia mysle spotrebiteľa“.
Preto sa často zameriavam aj na to, aké emócie má marketing vyvolať u ľudí a či tieto emócie skutočne vyvolá.
Používajte produktové fotky, vizualizácie alebo demo
Toto je dúfam jasné.
Aké to má funkcionality
Malá rada, ktorá znie podobne, ale môže mať veľký dopad: pri predstavovaní funkcií komunikujte aj benefity, ktoré z nich plynú pre užívateľa. Neuvádzajte len zoznam funkcií alebo schopností vašej firmy či produktu.
Často sa stretávam s tým, že pri predstavovaní produktu mi niekto predstaví zoznam funkcií, akoby som mal byť udivený tým, čo všetko sa im podarilo vybudovať.
Funkcie však nemajú zmysel, pokiaľ nevieme, za akým účelom boli vytvorené a aký dopad by mali mať na zákazníka.
Napríklad, v jednej finančnej aplikácii na Blízkom východe sme navrhli implementáciu funkcie „zmrazovanie menového kurzu“ na niekoľko dní.
Samotný názov veľa nepovie, ale pri predstavení tejto funkcie sme pridali výskumy, ktoré ukázali, že imigranti v týchto krajinách sú extrémne citliví na menové kurzy a sledujú ich každý deň, čiže ich dokonale poznajú.
Táto funkcia im poskytne vnútorný pocit kontroly a zároveň pridáva aj prvok gamifikácie, podobne ako stávkovanie, pretože musia stále sledovať kurzy a potom stlačiť tlačítko „zmraziť“, dúfajúc, že urobili správne rozhodnutie.
Po takomto opísaní funkcie klient okamžite akceptoval túto funkciu, aj keď znamenala navýšenie rámca dohody.
Ukáž trakciu a záujem
Mnoho ľudí, najmä na začiatku svojich projektov, ukáže veľmi chabú trakciu, pretože ešte všetko nefunguje, ako by malo.
Verte mi, ak ste kreatívni, dá sa to urobiť rýchlo a lacno. Tu je zopár príkladov:
Rozhovory: Viete urobiť obsiahle a detailné rozhovory s vašimi potenciálnymi zákazníkmi a spraviť detailný rozbor/výstup, ktorý následne vizualizujete.
Dotazníky s otázkami: Či už cez platformu alebo vlastným rozoslaním, môžete získať cenné odpovede od ľudí.
Dotazníky na okomentovanie videa: Niektoré stránky poskytujú možnosť ukázať grafiku alebo propagačné video ľuďom a následne sa ich pýtať na názor
Jednoduchý klikateľný prototyp: Vytvorte jednoduchý klikateľný prototyp a otestujte ho naživo s ľuďmi.
Fake doors: Vytvoríte jednoduchú stránku, kde popíšete produkt, pridáte tam tlačidlo na prihlásenie alebo stiahnutie., Keď naň ľudia kliknú, zobrazí sa im správa, že produkt je stále v testovaní, a vyzvete ich, aby zanechali svoj e-mail, ak chcú byť medzi prvými, ktorí budú informovaní.
Wizard of Oz: Vytvoríte jednoduchý funkčný prototyp a informujete ľudí o niektorej super funkcii, napríklad automatickom naskenovaní údajov vašej faktúry pomocou AI a vyplnení bankového príkazu. Ak o to ľudia požiadajú, vykonajte tieto úlohy manuálne., Ak je záujem vysoký, začnite proces automatizovať.
Jednoduchý produkt cez „low-code“ platformu: Dnes existujú platformy, na ktorých si môžete vytvoriť prototyp, ktorý síce nemusí vyzerať dokonale, ale je funkčný. Takýto prototyp môžete do týždňa otestovať s reálnymi používateľmi.
Nechcem to rozoberať príliš do hĺbky, pretože by to mohol byť článok sám o sebe (a možno som práve našiel inšpiráciu na ďalší – ak by ste ho chceli vidieť, napíšte do komentárov 😊)
Pamätajte, kreativita a schopnosť pracovať s obmedzenými zdrojmi je tiež veľmi inšpiratívna.
5. Biznis Model
Váš obchodný model je základom vášho pitch decku, vysvetľujúcim, ako vaša spoločnosť plánuje zarábať peniaze.
Jasne načrtnite hlavný spôsob, akým váš podnik bude generovať príjmy, či už prostredníctvom priameho predaja, predplatného, licencovania alebo iného spôsobu. Zahrňte podrobnosti o cenovej stratégii, predajných taktikách a kľúčových partnerstvách.
Ukážte škálovateľnosť vášho modelu a preukážte, ako sa príjmy budú zvyšovať s rastom počtu zákazníkov alebo rozšírením trhu.
Vysvetlite svoje zdroje príjmov a ich relatívnu dôležitosť.
Zahrňte jednoduchý diagram alebo graf, ak to pomôže s objasnením.
Zdôraznite akékoľvek jedinečné aspekty vášho obchodného modelu, ktoré poskytujú konkurenčnú výhodu.
Pri prezentácii tržieb sa zamerajte na to, odkiaľ a ako budete generovať príjmy. Avšak náklady by mali byť rozpočítané do čo najväčšieho detailu.
Potrebujete tiež ukázať, ako dlho vám súčasný kapitál vydrží, kým budete potrebovať ďalšiu investíciu, a čo všetko by ste počas tejto doby mali stihnúť.
6. Marketing / Vstup na Trh
Vaša go-to-market stratégia popisuje, ako plánujete osloviť cieľových zákazníkov a dosiahnuť trhovú penetráciu.
Detailne popíšte marketingové a predajné stratégie, ktoré použijete, ako napríklad online marketing, obsahový marketing, sociálne médiá, priamy predaj, partnerstvá alebo podujatia.
Definujte svoju cieľovú skupinu a popíšte, ako ju plánujete efektívne osloviť. Uistite sa, že zahrniete relevantný trhový výskum, ktorý podporuje vašu stratégiu a dokazuje dopyt po vašom produkte alebo službe.
Definujte svoj cieľový trh pomocou demografických a psychografických údajov.
Vysvetlite kanály, ktoré použijete na oslovenie zákazníkov.
Poskytnite akékoľvek údaje alebo prípadové štúdie, ktoré podporujú vašu stratégiu.
Avšak tu by som taktiež odporúčal sústrediť sa skôr na hĺbku ako na šírku. Napríklad, začnite so zameraním na jednu alebo dve sociálne siete a na jedného konkrétneho avatara, teda typického zákazníka.
Mnoho začínajúcich spoločností robí chybu, keď sa snažia byť prítomné na všetkých sociálnych sieťach, čo často vedie k nekvalitnému obsahu a nedostatku skutočne verných fanúšikov.
O jednej takej spoločnosti a jej neúspešnej crowdfundingovej kampane som písal v jednom z mojich článkov.
7. Analýza Konkurencie
Investori potrebujú vedieť, kto sú vaši konkurenti a ako sa plánujete odlíšiť na trhu. Poskytnite prehľad konkurenčného prostredia, vrátane priamych a nepriamych konkurentov.
Použite maticu konkurenčnej analýzy na zdôraznenie vašich výhod a jedinečných predajných bodov. Riešte potenciálne bariéry vstupu a ako ich plánujete prekonať. Preukázanie jasného pochopenia vašej konkurencie a toho, ako ju môžete prekonať, je kľúčové.
Uveďte svojich hlavných konkurentov a ich silné a slabé stránky.
Použite grafy alebo matice na vizualizáciu vašej konkurenčnej pozície.
Zdôraznite svoje jedinečné hodnotové ponuky a odlišnosti.
Aby som vám dal príklad, tak určite by slide mal obsahovať konkurenčné prostredie vizualizované takýmto štýlom:
Zdroj: https://milanote.com/guide/competitive-landscape
Ďalšia super vec je, keď si niekedy vytvoríte aj vlastnú kategóriu a nejakým spôsobom sa v tomto konkurenčnom prostredí výrazne odlíšite, tak ako to napríklad spravil Doventail:
Vytvorte si vlastné metriky, svoj vlastný svet, ale na základe uskutočniteľnej vízie – nie len nejakého bullshitovania.
Samozrejme, niekde na pozadí, v inom dokumente, by ste mali mať aj hlbšiu analýzu konkurencie. Dávam nižšie aj príklad ako vyzerala analýza konkurencie pre jedného nášho startupového klienta:
Sústredili sme sa tam na oblasti ako:
Kto to je/ čo to je
Trhový segment
Cieľová skupina
USP (Unique value proposition) – unikátna propozícia
Silné stránky
Slabé stránky
Cenový model
Vizuálne referencie
Čo by ste mali komunikovať alebo celkovo ukázať, je, že rozumiete trhu lepšie ako vaši konkurenti, alebo vidíte na trhu niečo, čo vaši konkurenti zatiaľ nevidia.
8. Tím a Manažment
Investori investujú do ľudí rovnako ako do nápadov. Predstavte kľúčových členov vášho tímu, vrátane ich úloh, skúseností a relevantných odborných skúseností.
Zdôraznite akékoľvek predchádzajúce úspechy alebo odborné znalosti, ktoré robia váš tím jedinečne kvalifikovaným na realizáciu obchodného plánu. Ak je to relevantné, zahrňte významných poradcov alebo členov správnej rady, ktorí prinášajú cenné poznatky alebo kontakty.
Hovorí sa, že najlepší tím pre budovanie technologického startupu je produktový manažér a softvér developer.
Často sa pozerá na to, či mý tím dostatočnú skúsenosť na to, aby na začiatku zvládol veľa vecí samostatne, alebo má určitú „nespravodlivú výhodu“, ktorá dokáže výrazne zvýšiť šance na úspech. Nespravodlivou výhodou sa môže rozumieť vlastnenie patentov, influencer s veľkými followermi, hlboká znalosť trhu, skvelý predajca, atď.
Takže porozmýšľajte, aký „edge“, páku, alebo nespravodlivú výhodu má váš tím. V mnohých prípadoch sa tím predáva ešte viac ako samotný produkt a mnoho firiem investuje práve do tímu, aj keď samotný nápad nemusí byť taký presvedčivý.
9. Úspechy a Referencie
Preukázanie trakcie je kľúčové pre presvedčenie investorov o potenciáli vášho startupu. Podeľte sa o akékoľvek významné míľniky alebo úspechy, ako napríklad rast počtu používateľov, príjmy, partnerstvá alebo pokrok vo vývoji produktu.
Taktiež je užitočné zahrnúť odporúčania, prípadové štúdie alebo referencie od spokojných zákazníkov alebo odborníkov z odvetvia, aby ste ukázali, že už existuje záujem a momentum za vašim startupom.
V bode č.4 som rozoberal ako ukázať trakciu, keď ju nemáte alebo nemáte vytvorený ani produkt.
Veľakrát pomôže aj spojenie sa s nejakou spoločnosťou, ktorá váš produkt môže testovať. Ponúknite im možnosť produkt ho skúšať zdarma alebo sa na ňom spolupodieľať, čím získate silnú referenciu. Takáto spoločnosť bude mať potom záujem aj o úspech vášho produktu.
10. Využitie Kapitálu
Investori chcú presne vedieť, ako plánujete použiť ich peniaze. Buďte konkrétni ohľadne sumy, ktorú hľadáte, a rozdelenia týchto prostriedkov medzi rôzne oblasti vášho podnikania.
Bežné kategórie zahŕňajú vývoj produktu, marketing, nábor a prevádzkové náklady. Poskytnutie jasného a realistického plánu na použitie fondov preukazuje vaše strategické myslenie a zvyšuje dôveru investorov.
Táto informácia by mala byť zhrnutá skôr ako hlavná myšlienka, ktorá povie: „Ak nám poskytnete tieto finančné prostriedky,dosiahneme toto a urobíme to takto“..
Nechoďte príliš do detailov, detailnejšie informácie už boli predstavené v sekcii o obchodnom pláne.
V závislosti od vašej spoločnosti alebo produktu, ktorý vytvárate, môžete pridať ešte ďalšie sekcie. Ja som chcel len v krátkosti načrtnúť veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť a ktoré by ste mali zohľadniť.
Poďme sa ešte pozrieť aj na získaný pitch deck spoločnosti ElevenLabs.
Analýza ElevenLabs pitch deck
Pre zaujímavosť prikladám aj príklad uniknutej prezentácie od ElevenLabs, AI Startup, ktorý dosahol status jednorožca (z predošlej valuácie 100 miliónov dolárov). Tento úspech dosiahli vďaka sérii B financovania v hodnote 80 miliónov dolárov, ktorú viedli Andreessen Horowitz, Nat Friedman a Daniel Gross.
Toto je ich prvý pitch deck, ktorým vyzbierali prvé peniaze.
Ukážem vám všetky slidy a ku každému sa budem snažiť pridať komentár.
Na záver poskytnem celkové hodnotenie.
Úvod
Problém, alebo výzva, ktorú sa snažia riešiť, je veľmi zrozumiteľný a podložený faktami, s jasne identifikovanými „pain-points“ (bolestivými bodmi).
Dokonca poukazujú aj na jedny z najhlavnejších problémov, ktoré trápia takmer každého – čas a peniaze.
Definovanie problému
Problém, ktorý sa snažia vyriešiť, je jasne definovaný a vyplýva z predchádzajúcich slidov.
Riešenie
Krátke, jasné a ľahko pochopiteľné riešenie problému, ktoré bolo naznačené v predchádzajúcom slide.
Navyše je podložené troma výhodami, ktoré ich odlišujú od konkurencie.
Zaujímavé je zamerať sa na číslo 3. Toto pravidlo troch je veľmi známe, no mnoho ľudí o ňom ešte nepočulo. Určite by ste si ňom mali niečo prečítať. Tu je napríklad výrok z článku, ktorý link som dal v predošlej vete vyššie:
„Pravidlo 3 je orientačné pravidlo pre výkonnú komunikáciu. Kedykoľvek sa snažíte presvedčiť staršieho človeka, aby niečo urobil, vždy uveďte 3 dôvody. Nie 2, nie 4, ale rovno 3.“
Hlbšie ponorenie sa do prototypu riešenia
Tu by bolo vhodné doplniť, že tento problém bol definovaný v slide 2 a adresovaný v slide 5, pričom je tu adresovaný iba čas, nie hodnota vyjadrená v peniazoch, ktoré nie sú spomenuté ani inde.
Tento slide je jasný a pekne urobený. Ponúka podrobnejšie vysvetlenie jednotlivých typov problémov, ktoré naše riešenie dokáže adresovať, a ukazuje, akú hodnotu prináša. V tomto prípade zrýchliť 10- minútové dabovanie na 2 minúty.
Navrhoval by som ešte pridať hore marketingovú vetu: „Dokážeme urýchliť prácu tvorcom obsahu až 5-násobne.“
Tím
Ako som už spomínal, tím predáva rovnako ako nápad. Tentokrát hneď prvá veta je: „Študovali sme, žili a pracovali spolu. Sme najlepší priatelia od strednej školy.“
Znie to ako zvláštna veta, ale je extrémne silná a nesie veľmi dôležitú správu.
Na služobnej ceste som sa rozprával so zakladateľom právnej firmy Sparring, s ktorou firma Sudolabs, pre ktorú pracujem, spolupracuje. Povedal mi, že jedným z najčastejších dôvodov, prečo startupy neuspejú, sú práve nezhody medzi zakladateľmi, ktoré môžu byť niekedy veľmi škaredé a často ďaleko horšie než akýkoľvek problém, ktorý môže vzniknúť medzi zakladateľmi.
Touto vetou chcú povedať, že majú dlhoročný veľmi dobrý vzťah, rozumejú si, je tam chémia a vedia spolu spolupracovať.
Ďalej uvádzajú, kde pracovali, aké majú dodatočné skúsenosti a čo dosiahli aj mimo svojich hlavných zamestnaní. Ak dokážete vytvoriť niečo zaujímavé popri zamestnaní, ukazuje to veľkú proaktivitu a rovnako aj schopnosť efektívne si zariadiť čas.
Vízia
Tu veľmi stručne ukazujú, kde so svojim produktom začínajú, a kde sa plánujú rozšíriť, keď to zvládnu. Identifikujú trhy, ktoré budú chcieť ovládnuť, a typ používateľov, na ktorých sa zameriavajú.
Je dôležité zdôrazniť, že na rozdiel od mnohých iných, ktorí tvrdia, že budú dominovať všetkým najväčším trhom a spoločnostiam, oni idú na to múdro – sústredia sa na jednu vec súčasne.
Rozširovanie celkového adresovateľného trhu
Toto sú jednotlivé trhy, ktoré môžu adresovať ako diametrálne odlišne rastú z jedného na druhý. Sú vyjadrené v celkovej hodnote, čiže veľkosť koláča, z ktorého si budú môcť odkrojiť.
Veľkosť Trhu
Tu je podrobnejší prehľad veľkosti trhu, založený na počte potenciálnych zákazníkov aktívnych v danej oblasti. Následne ukázali, koľko títo užívatelia mesačne strávia nad vytváraním obsahu, a celkové číslo 9 miliónov minút mesačne zahŕňa predpoklad, že priemerne každý tvorca vytvorí 3 videá, ktoré majú 10 minút a sú preložené do 3 jazykov. Následne vypočítali svoje poplatky a dospeli k záveru, že z toho trhu môžu zarobiť približne 110 miliónov dolárov ročne.
Veľmi jednoducho vysvetlený spôsob, akým budú dostávať peniaze, ako na to prišli a čo boli tie predpoklady. Možno mi tam chýbalo ešte vysvetlenie, odkiaľ na tieto čísla prišli.
Náš Začiatok – Tvorcovia Obsahu
Tu opisujú ideálnu cieľovú skupinu, na ktorú mieria. Konkrétne ukázali príklad momentálne najznámejšieho YouTubera, MrBeast, a vysvetľujú, ako dabuje všetky svoje videá do iných jazykov a aký príjem takýto kanál môže generovať.
Nižšie potom uvádzajú kľúčové poznatky, teda skôr predpoklady, na ktorých je vysvetlené, prečo iní tvorcovia obsahu budú mať záujem prejsť tiež na tento model, samozrejme s pomocou ich produktu.
Konkurencia
Ako som už spomínal vyššie, toto je jeden z najlepších, a zároveň aj veľmi obľúbených spôsobov, ako poukázať na konkurenciu a vysvetliť, kde sa váš produkt nachádza a ako sa odlišuje.
Jednoducho si vytvoríte 4 kľúčové parametre trhu, potom zaradíte konkurenciu do týchto parametrov a následne seba pridáte na tú najlepšiu pozíciu. Ak sa ešte zatiaľ neviete výrazne odlíšiť, môžete sa zaradiť medzi konkurenciu a potom graficky zvýrazniť, kam smerujete – napríklad čiaru a logo svetlejšou farbou, aby bolo zrejmé, že toto je cieľ, ktorý si stanovujete.
Konkurenčná Výhoda – Výskum
Na záver detailne vysvetlili svoju konkurenčnú výhodu, na ktorú prišli vďaka výskumu. Vľavo ju podporili aj schémou, ktorá zobrazuje, ako ich víťazný produkt bude vlastne fungovať. Ukázali všetky spôsoby, ako tvorca môže dosiahnuť želaný výsledok, ktorým je teda generovanie dabovania.
Ak ti môj prístup dáva zmysel — alebo ak máš pocit, že tvoj produkt, nápad či stratégia nejdú smerom ktorým by mali — možno ti s tým viem pomôcť.
Dajme si rýchly 20-minútový hovor a spoločne si v tom spravme jasno:
Záver
To je zatiaľ všetko. Verím, že som poskytol informácie, ktoré nie sú všade na internete, a ponúkol ďalší pohľad na tvorbu pitch deckov alebo všeobecných prezentácií k predstaveniu vašej spoločnosti či produktov.
Ak sa vám tento článok páčil a považujete ho za hodnotný, neváhajte ho poslať ľuďom, o ktorých si myslíte, že by niekedy takéto niečo mohli riešiť a vedeli by z toho profitovať. Budem za to vďačný a verím, že rovnako aj oni.
Teším sa na vás pri ďalšom článku.
- Peter
Pre tých, ktorí sa chcú vrátiť na prvú časť článku, nájdete ho tu: 12 rád pre tvorenie pitch prezentácií získané za dekádu v biznise a ktoré vás AI nenaučí