[3/3] Produktové riadenie rizík: Nekonvenčné metódy ako identifikovať riziko
Miesto toho aby ste sa nonstop snažili adresovať riziká a hasiť ohne, čo tak sa im skúsiť úplne vyhnúť?
V predošlých článkoch sme sa venovali rôznym typom rizík a ukázali si konkrétne metódy, ako tieto riziká adresovať.
Zostáva nám však ešte jedna zásadná otázka: Existujú metódy, ako riziká identifikovať už na začiatku?
Odpoveď je áno. Poďme si tieto metódy ukázať. Nenájdete ich bežne v kurzoch, článkoch či materiáloch.
Ak sa znovu vrátime k metafore hradu, dlho som premýšľal, ako to čo najlepšie vystihnúť. Napadlo mi, že tieto metódy slúžia na to, aby sme predchádzali problémom ešte predtým, než vôbec nastanú, alebo aspoň minimalizovali ich dopad. Všetky tieto veci prispievajú k ochrane hradu, posilňujú jeho hradby a zlepšujú život všetkým naokolo.
Predstavte si napríklad stavby ako kováčske dielne, stajne, mäsiarstvo či dokonca aj mosty - predsa aby sa nám lepšie navigovalo aj mimo hraníc nášho chráneného územia.
Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko by ste mali postaviť vo svojom kráľovstve, alebo inými slovami, aké metódy používať aby ste dokázali minimalizovať riziká.
(Opäť musím pripísať zásluhy Aakashovi a jeho článku o riziku na blogu Product Growth, ktorý ma inšpiroval k napísaniu tejto časti)
Smoke Test (Dymový test)
Human Service (Ľudská služba)
Per Mortem (Pred smrťou)
War Gaming (Bojová hra)
Devil’s Advocate (Diablov advokát)
Issue Log (Denník problémov)
Feature Voting (Hlasovanie o funkcii)
V nasledujúcej časti sa pokúsim priradiť jednotlivé metódy identifikácie rizík k štyrom hlavným typom rizík, ktoré sme si prebrali v prvom článku. Každá metóda bude teda aplikovaná na konkrétny typ rizika, aby ste lepšie pochopili, ako ich prakticky využiť. Cieľom je, aby ste mali prehľad, ktoré metódy sa hodia pre identifikáciu špecifických rizík a zároveň ste ich vedeli efektívne aplikovať pri riešení problémov vo vašich projektoch.
1. Smoke Test (Dymový test)
Smoke testy najlepšie adresujú riziko hodnoty a riziko životaschopnosti.
Termín “smoke tests” pochádza z testovania hardvéru. Používal sa na označenie toho, že zariadenie je pripravené na použitie, ak nezachytilo oheň (a nevytvorilo dym!) pri prvom zapnutí.
Dymovým testom sa v podstate snažíte vymyslieť spôsob, ako zistiť záujem ľudí o produkt ešte predtým, ako produkt kompletne máte hotový.
Či už to je vytvorením jednoduchých stránok s registráciou, ktorá vám na konci povie, že ste zaradení do čakacieho zoznamu, alebo je to spustením niekoľkých reklám, aby ste videli, koľko ľudí na ne klikne.
Kľúčovou otázkou, ktorú si musíte položiť je: Ako môžem najobjektívnejšie zistiť záujem o môj produkt bez toho, aby som ho musel vytvoriť? Na začiatku sa to môže zdať ako zavádzanie - a z časti to aj je - avšak akonáhle ľudia vykonajú nejakú akciu, môžete im situáciu objasniť a vysvetliť ďalšie kroky.
Mal som v pláne o tejto téme napísať dlhší článok, ale narazil som na super článok, ktorý túto tému podrobne rozoberá, takže som usúdil, že by to bolo zbytočné.
2. Human Service (Ľudské služby)
Táto metóda sa najviac týka Rizika Hodnoty a Životaschopnosti.
Predtým než sa pustíte to automatizovania vášho produktu alebo dokonca vývoja algoritmov, zvážte možnosť najprv ponúkať službu a robiť to v pozadí všetko manuálne na pozadí.
Keď som na začiatku pracoval pre startup, ktorý ohodnocoval potenciál startupov pomocou AI, taktiež sme to na začiatku robili manuálne, a vytvárali tak skóring a logiku.
Takto začína väčšina startupov.
Môžete to spraviť dvomi spôsobmi. Buď vytvoríte webovú stránku, kde budete svoju službu priamo propagovať bežným ľuďom, alebo oslovíte konkrétne spoločnosti, ponúknete im túto službu zdarma a vyskúšate si to priamo na nich.
V oboch prípadoch by ste mali robiť všetko manuálne. Ak nedokážete dosiahnuť aspoň základné výsledky manuálnych procesov hneď na začiatku, ťažko to dokážete pomocou automatizácie.
Samozrejme, tu sa nebavíme o prípadoch implementovania zložitých systémov AI.
Poznatky, ktoré získate pri tejto metóde, slúžia ako ultimátny litmus test a budú určovať budúci strategický rozvoj vašej firmy.
3. Pre-Mortem (Pred smrťou)
Pre-mortems priamo adresujú Riziká Uskutočniteľnosti a Životaschopnosti.
Post-mortem analýzu určite poznáte, a ak nie, mali by ste ju vykonávať pravidelne. Post-mortem je analýza aktivít, pri ktorej sa snažíte identifikovať príčiny, čo sa stalo, prečo sa to stalo, a čo treba robiť nabudúce, bez ohľadu na to, či už je výsledok pozitívny alebo negatívny.
V Pre-mortem to v podstate funguje na opačnom princípe. Predstavte si najhorší možný scenár: všetko, čo sa mohlo pokaziť, sa skutočne pokazilo. Zákazníci nemajú záujem, technológie zlyhávajú, dodávky sa neuskutočnili a ľudia píšu negatívne recenzie -, skrátka úplná katastrofa.
Potom si sadnite a zamyslite sa nad každou z týchto oblastí. Snažte sa identifikovať kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste predišli naplneniu tohto scenára.
Ako sa tomu môžete vyhnúť?
4. War Gaming (Bojová hra)
War Gaming sa týka rizika užívateľnosti a uskutočniteľnosti.
Spravte si scenár vo vašej firme. Predstavte si, že ste v bojovej miestnosti, aké bývajú v armáde, kde sa rozoberajú misie. Vy ste generál, ktorý potrebuje zosúladiť tím a pripraviť bojový plán.
Vášmu tímu priraďte konkrétne pozície - či už to bude konkurencia, zákazníci, dodávatelia, investori, regulátory, atď.
Ak už máte, začnite exekuovať rôzne scenáre: Čo ak konkurencia zdvihne ceny alebo skopíruje váš produkt? Čo ak vás navštívia regulátory? Čo ak vás investor bude tlačiť do rozhodnutí, ktoré nechcete urobiť? Čo ak zákazníci budú nespokojní s vašim produktom?
Potom sledujte. Čo fungovalo? A naopak, na čo ste neboli vôbec pripravení? Je to určitý druh stres-testu vašich stratégií v bez-rizikovom prostredí, ktorý zároveň pomáha aj zlepšiť spoluprácu vo vašom tíme a poskytuje komplexný pohľad na potenciálne hrozby.
Následne si zapíšte tieto stratégie, odsúhlaste ich v tíme a zariaďte sa podľa toho.
5. Devil’s Advocate (Diablov advokát)
Táto metóda sa v podstate dotýka všetkých hľadísk.
Určite ste sa s tým už stretli – diablov advokát je niekto, kto spochybňuje návrhy a upozorňuje na potenciálne riziká. Táto rola mi často prirodzene pripadla. Vždy, keď sa diskutovalo o nejakom nápade,, okamžite som tam videl riziká alebo dával opačné argumenty. Nie všetci to vnímali pozitívne - vnímali to ako „negatívny“ postoj, ale ja som chcel mať len istotu, že neprehliadame niečo, čo by mohlo celý tento nápad položiť.
Tak som si povedal, že sa tým začnem živiť. Keď radím ľuďom, startupom alebo firmám, väčšinou som prirodzene v úlohe diablovho advokáta, lebo ako konzultant musíte ľuďom identifikovať čo robia zle, a ukázať im správne riešenia a spôsoby ako ich implementovať.
A tak som sa rozhodol využiť túto svoju schopnosť - keď mám takú náturu, prečo si za to nenechať aj zaplatiť🤷♂️?
Ako na to?
Určite niekoho, ideálne vás, kto sa dočasne ujme úlohy “opozičného hráča” a bude sa vám snažiť spochybniť a kriticky zhodnotiť každú vašu aktivitu, ako aj jednotlivé aktivity vášho tímu.
Určite by to mal byť seniornejší človek, ktorý má veľa skúseností, a pri ktorom si po čase nevybudujete efekt posla, a nezačnete voči nemu pociťovať odpor. Preto by Diablov Advokát mal byť vopred dohodnutý scenár na určitý čas a nie niečo, čo je stále obdobie.
Síce by to bolo dobré, ale pre daného človeka by to malo z dlhodobého hľadiska zlé následky.
6. Issue Log (Denník problémov)
Univerzálna metóda, ktorá adresuje všetky riziká.
Túto metódu som si zapamätal s knihy Principles od legendárneho investora Ray Dalia.
V podstate máte systém, ktorý je prístupný zamestnancom a umožňuje im nahlasovať vážne problémy. Problémy môžu byť kategorizované podľa rôznych typov spoločností či tímov.
Toto je nepriamy spôsob, ako dokážu aj zamestnanci obísť manažérov alebo iných kolegov, ktorí sa snažia dané problémy ututlať a zamiesť pod koberec alebo ich nechcú riešiť.
Pre mňa osobne je táto metóda užitočná aj v samostatnej práci - často si vytváram svoj vlastný ,,denník problémov”, aby som mal prehľad o všetkých výzvach, s ktorými sa stretávam..
7. Feature Voting (Hlasovanie o funkcii)
Hlasovanie o funkcii najlepšie adresuje Riziko Hodnoty a sčasti aj Užívateľnosti.
Keď som pracoval pre spoločnosť Exponea, predtým, než ju odkúpila spoločnosť Bloomreach, sa stala jedným z najúspešnejších startupov na Slovensku a patrila k svetovým lídrom v oblasti marketingovej automatizácie a analytiky.
Práve u nej som si prvýkrát všimol inovatívnu techniku verejného, ale uzavretého hlasovania ohľadom funkcií, ktoré budú vyvinuté ako nasledujúce. Odvtedy som tento prístup videl u viacerých spoločností, najmä tých začínajúcich a rýchlo rastúcich.
V podstate to fungovalo tak, že na stránke bol zverejnený zoznam funkcionalít, ktoré buď Exponea považovala za dôležité alebo naopak, ktoré si klienti vyžiadali. Hlasovať za ne však mohli iba klienti a partneri firmy.
Tým, že tento zoznam bol verejný, tak motivoval firmy, aby sa zapojili do hlasovania, aby ich funkcia, ktorú chceli dosiahnuť, buď išla vyššie, alebo aby sa naopak udržala na vrchu.
Ak ti môj prístup dáva zmysel — alebo ak máš pocit, že tvoj produkt, nápad či stratégia nejdú smerom ktorým by mali — možno ti s tým viem pomôcť.
Dajme si rýchly 20-minútový hovor a spoločne si v tom spravme jasno:
Záverečné slová
Znovu jeden z tých kratších článkov, ktorý by mal slúžiť skôr ako checklist alebo krátke pripomenutie, než ako návod ako krok po kroku robiť jednotlivé časti.
Ak si myslím, že už existuje dostatočne veľa kvalitného materiálu na dané témy a nejde o hlavnú náplň, na ktorú sa zameriavam denne, radšej sa snažím dané poznatky skôr zhrnúť, než ich podrobne rozpisovať.
Dúfam, že vám aj tento článok ukázal niečo nové alebo aspoň pripomenul to, čo už ste vedeli, no časom ste to prestali používať.
Budem rád, ak so mnou podelíte o váš názor.
Tento článok zároveň uzatvára sériu o Produktovom de-riskingu. Ako som už niekoľkokrát spomínal, adresovanie rizika nie je niečo, čo spravíte raz a máte vybavené. Je to niečo, čo musíte strážiť konštantne.
Už je váš hrad - teda vaše kráľovstvo - kompletné a hlavne bezpečné. Avšak na to, aby naďalej fungovalo a prosperovalo, vyžaduje si pravidelnú starostlivosť a zveľaďovanie. Bez tejto starostlivosti hrozí, že začne postupne upadať. Rovnako to je aj s rizikami - to, že ste ich raz zvládli, ešte neznamená, že ste chránení navždy.
Toto nie je rozprávka, nebudete žiť šťastne naveky 😉.
Vidíme sa v ďalšom článku.
Peter