Ako vybudovať startup, produkt či inováciu
Väčšina nápadov zlyhá, o čom sa presvedčilo už aj zopár mojich blízkych. Prečo je tomu tak? Jednoducho zvolia nesprávny prístup k budovaniu takýchto riešení. Poďme sa pozrieť, ako na to!
Väčšinou sa zameriavam na písanie dlhých článkov, pretože až tak neverím tomu, že by krátky článok alebo obsah, dokázal priniesť dostatočnú hodnotu, najmä v oblastiach biznisu, inovácií, budovania startupov či produktov.
Pravidlá môžu byť na prvý pohľad jednoduché, no ich skutočné pochopenie a implementácia sú často oveľa zložitejšie.
Úvod
Tentokrát som sa rozhodol spraviť kratší článok, v ktorom chcem ukázať, ako vyzerajú časové osy (timelines) alebo rozvrhy (roadmaps) pri prvej fáze budovania celých Ventures, samostatných digitálnych produktov alebo jednotlivých funkcií. Postupne sa zameriam na každý z nich – od najkomplexnejších až po tie najjednoduchšie.
Pravdepodobne budem používať anglické výrazy ako timelines, roadmaps či ventures, nakoľko ich slovenský preklad mi extrémne vadí a nevyhovuje mi. Snažím sa čo najviac vecí prekladať, no v tomto prípade uprednostním originálne názvy – tak sa vopred ospravedlňujem.
Neskôr pod tieto timelines pridám aj linky na rôzne ukážky, šablóny alebo zdroje, ktoré vám pomôžu, uľahčia alebo urýchlia proces na tejto neistej a náročnej ceste, ako je budovanie niečoho nového.
Ak by som mal tento článok zhrnúť jednou vetou, povedal by som:
„Máte nápad? Poďte sa pozrieť, ako postupovať a čo je potrebné urobiť, aby ste ho mohli zvalidovať, a následne uskutočniť.“
Pôvodne som tieto poznatky považoval za svoje tajomstvo, že je to určitá konkurenčná výhoda, ale následne mi dve nové uvedomenia vyvrátili toto uvažovanie:
V dnešnom svete umelej inteligencie zostaviť takúto timeline vôbec nie je tak ťažké
Riadim sa výrokom: „Ukazuj proces, predávaj implementáciu“.
K tomu druhému bodu: Uvedomil som si, že ľudia, ktorí nemajú dostatočné prostriedky, ocenia tieto informácie, pretože im môžu výrazne pomôcť – a zároveň by si aj tak nemohli dovoliť zaplatiť mňa či väčšie firmy. A naopak, ľudia, ktorí tieto prostriedky majú, ale nie sú v tom odborníci, radšej nájmu takéto firmy a investujú do profesionálov, pretože nechcú riskovať chyby ani strácať čas.
Vďaka tomuto uvedomeniu teraz obsah a skúsenosti, ktoré som nazbieral za roky tvrdej driny, zdieľam prostredníctvom mojich článkov.
Dodatky
Tieto timelines, alebo roadmaps sa zameriavajú iba na tú prvú časť celého procesu, zväčša nazývanú ako Discovery, čiže objavovanie / výskum. Je to fáza, kedy máte nápad a potrebujete ho zvalidovať až do takej miery, že následne bude pripravený na vývoj a budovanie.
Táto fáza je fáza najväčšej neistoty. Následný vývoj alebo budovanie, už býva väčšinou priamočiare, avšak závisí od toho, čo idete budovať, že tu jednoducho nemožno uplatniť jednotnú šablónu.
Zároveň myslite na to, že toto sú len základné ukážky, ako by to mohlo vyzerať v nejakom ideálnejšom scenári. Každý projekt má však upravenú timeline v závislosti od typu projektu a situácie, v ktorej sa nachádza. Reálne som ešte nevytvoril dve rovnaké timeline, avšak mnoho je veľmi podobných.
Vždy to záleží od toho, čo idete budovať, aké sú tam riziká, skúsenosti členov tímu, aké sú časové a finančné limity a mnoho ďalšieho.
Zároveň majte na pamäti, že tieto timelines sú z pohľadu agentúry, konzultanta alebo dodávateľa služby, nie je to interný postup. Samozrejme, väčšinu vecí môžete použiť aj interne, ale sú tam aj veci, hlavne ku koncu, ktoré by sa normálne nerobili.
Na druhej strane, na konci dňa aj veci, ktoré robíte interne potrebujete niekomu odprezentovať – či už je to manažment, správna rada alebo aj vaši kolegovia. Takže rozmýšľať z pohľadu agentúry je vcelku dobré cvičenie.
Časové osi (Timelines)
Venture Building Timeline
Nižšie predstavujem timeline, ktorú sme používali pri budovaní celých spoločností, teda ventures, čo predstavuje komplexné startupy, nielen ich jednotlivé časti. Väčšinou sa jedná o veľké projekty.
Rozdiel medzi touto timeline a ostatnými dvoma, ktoré budem ukazovať, spočíva v tom že tu ešte nemáme presne definované, čo ideme budovať – musíme teda začať úplne od začiatku.
Musíme analyzovať trh, trendy, rozprávať sa veľa s klientom a nájsť potencionálnych zákazníkov.
Nebudeme tu rozoberať jednotlivé časti, pretože tento proces je veľmi, ale veľmi zdĺhavý, a viac - menej by ste mali väčšinu vecí pochopiť už pri samotnom čítaní.
Venture Building je vcelku náročný proces a veľakrát tam riešite toľko aktivít, že budovanie samotného produktu, ktoré je vlastne srdcom celej firmy, sa dostáva do úzadia.
Z tohto dôvodu som prešiel skôr na budovanie produktov, a túto timeline si predstavíme v ďalšej časti.
Timeline budovanie produktu
Timeline na budovanie produktu (zväčša digitálneho) je ešte viac prispôsobená danému projektu, ako pri Venture Building. Preto znovu tieto ukážky berte ako nejakú základnúalebo optimálnu ukážku toho, ako by to mohlo vypadať.
Tu je vidieť, že roadmapa, alebo timeline, je omnoho jednoduchšia, kratšia a viac k veci. Je to hlavne preto, že keď za nami klienti prídu, tak už musia mať jasnú predstavu o tom, čo chcú vybudovať. Zároveň sa starajú o všetko ostatné, alebo minimálne nesú zodpovednosť za všetko ostatné.
Aj keď tam napríklad máme analýzu regulácií a zákonov, je to preto, aby sme vedeli, či môžeme vybudovať niektoré časti produktu. Ale v plnom rozsahu ich už neadresujeme, a všetky právne veci nechávame na klientovi – my iba upozorňujeme alebo konzultujeme.
Ďalej je tam vidieť, že na začiatku a na konci sú 2 týždne, ktoré súvisia s prípravou materiálov, najmä pre klienta. Je to preto, aby mal klient jasný prehľad a mohol urobiť informované rozhodnutie o tom, či sa mu páči to, čo plánuje budovať, či má na to potrebné prostriedky, a teda či vôbec chce do projektu ísť.
Za normálnych okolností, ak nebudujete projekty ako agentúra, by sa tieto 2 týždne dali využiť oveľa lepšie. Avšak v agentúrnom biznise je toto viac ako nevyhnutné.
Posledná časť sa bude venovať validácii väčších funkcií alebo propozícií už existujúceho riešenia.
Timeline budovania funkcie/propozície
Navrhnutie ukážky budovania novej funkcie alebo propozície už k existujúcemu riešeniu, je fakt veľmi ťažké, pretože to závisí od množstva premenných. Chcel som však ukázať aspoň nejaký základný spôsob, ako na to. Takže to, prosím, berte s väčšou rezervou.
Rozdiel spočíva v tom, že časový odhad sa nedá určiť; môže to trvať len týždeň, ak už máte zabehnuté procesy, ale aj mesiac alebo dlhšie.
Rozdiel tu je, že väčšinou sa tieto kroky robia postupne, nie naraz, a veľmi často sa skôr iteruje, poprípade vracia späť. Napríklad, ak v kroku 5 zistíme, že ľudia na naše návrhy reagujú negatívne, rýchlo sa vraciame ku kroku 2 a proces znovu opakujeme.
Čo sa týka kroku 1, konkrétne k „Amazon tlačová správa“, tá je spojená s technikou „pracovať spätne“.
Amazonova „tlačová správa“ je súčasťou stratégie vývoja produktov, známej aj ako metóda „pracovať odzadu“. Tento proces začína tým, že tím napíše internú tlačovú správu, ktorá popisuje produkt, akoby už bol spustený na trh a osvedčil sa. Správa obsahuje podrobnosti o výhodách pre zákazníka, vlastnostiach produktu a probléme, ktorý produkt rieši. Cieľom je zamerať sa na zákaznícky zážitok, pričom je text napísaný jednoducho, aby sa zabezpečilo, že celý vývojový proces bude orientovaný na potreby zákazníka. Tento prístup pomáha objasniť víziu produktu a zaručiť, že konečný produkt naplní očakávania zákazníkov.
Je to super spôsob, ako si overiť vlastný nápad aj u seba, a ako ho následne predať aj ľuďom vo firme, ktorí ho budú realizovať.
Zopár slov na koniec tejto sekcie
V tejto časti sme sa pozreli na niekoľko typov, alebo skôr úrovní, postupov, ako validovať nápad alebo celú novú propozíciu ešte predtým, než sa pustíme do budovania. Pretože keď už niečo budujete, a zistíte, že to nie je dobre, oprava takýchto chýb stojí nemalé peniaze a vyžaduje si veľmi veľa času.
Toto sú veci, ktoré väčšina ľudí nechce robiť, no sú neskutočne potrebné.
Teraz prejdime na zoznam materiálov, šablón, odkazov a všetkého možného, čo vám môže pomôcť vybudovať to najlepšie riešenie na trhu, a zabezpečiť, aby ste nezlyhali, a tak zvýšiť šance na úspech.
Linky, šablóny a odkazy na materiály
Bohužiaľ, všetky tieto materiály sú v anglickom jazyku, avšak si myslím, že pri väčšine buď viete použiť automatický preklad vo vašom prehliadači, použiť AI, alebo sa im podľa mňa dá veľmi ľahko rozumieť.
Na tejto stránke nájdete neskutočne veľa templates a šablón. Mnohé z nich sú dostupné zdarma, ale odporúčam zaplatiť si predplatné na mesiac a všetko posťahovať. https://www.hustlebadger.com/what-do-product-teams-do/product-management-resources/
Všeobecné
Asana’s project brief template
Steve Morin’s 1-pager template
Adam Thomas’ initiative template
Stratégie
!!! Ramp’s Product Strategy Template
Amazon working backwards PR template
How to define your product strategy
Vízia
Geoffrey Moore's positioning framework
Vstup na Trh (GTM)
Ostatné
Gokul's S.P.A.D.E. decision-making framework
How we make decisions at Coinbase
Eigenquestions: The Art of Framing Problems
Ak ti môj prístup dáva zmysel — alebo ak máš pocit, že tvoj produkt, nápad či stratégia nejdú smerom ktorým by mali — možno ti s tým viem pomôcť.
Dajme si rýchly 20-minútový hovor a spoločne si v tom spravme jasno:
Záver
Dostali ste sa na záver tohto funkčného dokumentu. Tieto poznatky skôr majú slúžiť ako náboje do vašej zbrane, a nie ako návod, ako tú zbraň zostrojiť, tak ako je to v iných článkoch. Verím, že ste tu našli mnoho hodnotných informácií.
A znovu, ak budete mať akékoľvek otázky, neváhajte mi napísať.
Teším sa na vás v ďalšom článku.
- Peter